Cervikokraniálny syndróm: Príčiny, Príznaky a Liečba

Cervikokraniálny syndróm (skrátene CCS) je zdravotný stav, ktorý môže postihnúť ľudí všetkých vekových kategórií od detí až po seniorov. Tento syndróm je spojený s bolesťou a nepohodlím v oblasti krčnej chrbtice a hlavy a môže mať výrazný vplyv na každodenný život. V tomto článku sa pozrieme na príčiny, príznaky a možnosti liečby cervikokraniálneho syndrómu.

Príčiny cervikokraniálneho syndrómu

Cervikokraniálny syndróm môže byť spôsobený niekoľkými faktormi:

  • Nesprávna postúra a držanie tela: Dlhodobé sedenie v nesprávnej polohe, napríklad pri práci na počítači, môže spôsobiť preťaženie krčnej chrbtice a spôsobiť zvýšené svalové napätie s následnou tvorbou spúšťových bodov (trigger points). Následne môže dôjsť k vytvoreniu blokád medzistavcových kĺbov a zníženému rozsahu pohybu krčnej chrbtice.
  • Zranenia: Úrazy, ako napríklad autohavárie alebo športové poranenia, môžu spôsobiť poškodenie krčnej chrbtice.
  • Stres a napätie: Emocionálny stres a napätie spôsobujú zvýšenie svalového napätia, ktoré môže viesť k následnej bolesti šije a hlavy.
  • Svalové dysbalancie: Oslabené svaly krku a lopatiek môžu prispieť k vzniku CCS, pretože nedokážu udržiavať správnu polohu chrbtice. Najčastejšie v oblasti krčnej chrbtice hovoríme o hornom skríženom syndróme, ktorý je charakteristický predsunutým držaním hlavy, ramien a zvýšenou hrudnou kyfózou.

Horný skrížený syndróm – popis skrátených a oslabených svalov

Horný skrížený syndróm

Svaly s tendenciou k skráteniu: vrchné vlákna trapézového svalu (m. trapezius pars ascendens), zdvíhač lopatky (m.levatorscapulae), veľký prsný sval (m. pectoralis major), malý prsný sval (m. pectoralisminor). 

Svaly s tendenciou k oslabeniu: Stredný a spodný trapéz (m.trapeziusparsmedialis, descendens), rombické svaly (m.rhomboideusminor et major),  predný pílovitý sval (m.serratusanterior), podhrebeňový sval (m.infraspinatus), hlboké flexory šije.

Príznaky cervikokraniálneho syndrómu

Bolesť v oblasti krčnej chrbtice: Bolesť môže byť lokalizovaná v oblasti krčnej chrbtice s následným vyžarovaním do záhlavia, spánkov, čela a okolo očí.

Bolesť hlavy zhoršujúca sa pri určitých pohyboch/polohách krčnej chrbtice: Najčastejším vyvolávajúcim faktorom je sed po určitú dobu s predsunutým držaním hlavy, kedy dochádza k preťaženiu v oblasti hornej časti krčnej chrbtice a následným zvýšením bolesti.

Závraty a rozmazané videnie: V niektorých prípadoch sa vyskytujú problémy so zrakom a točením hlavy, prípadne pocitom na zvracanie.

Pískanie v ušiach – tinitus

Obmedzená pohyblivosť krčnej chrbtice do rotácií

Slabosť a necitlivosť: V niektorých prípadoch môže byť prítomná slabosť a necitlivosť v rukách a ramenách.

Zvýšenie bolesti pri kašli a kýchaní

Liečba Cervikokraniálneho Syndrómu

Liečba cervikokraniálneho syndróm môže byť komplexná a zahŕňať niekoľko metód, ako napríklad:

  • Fyzioterapia: Fyzioterapeutické cvičenia a terapia môžu pomôcť uvoľniť zvýšené svalové napätie a spúšťové body, posilniť oslabené svaly, zlepšiť držanie tela a zmierniť bolesť. 

  • Farmakologická liečba: Lieky s analgetickým účinkom môžu pomôcť zmierniť symptómy cervikokraniálneho syndrómu, avšak neodstránia príčinu. Najčastejšie sú indikované analgetiká, myorelaxanciá. 

  • Úprava životného štýlu a ergonomické zásady: Zlepšenie držania tela, ergonomické úpravy pracovného prostredia a cvičenie môžu byť účinnými spôsobmi, ako predchádzať CCS.

  • Akupunktúra a masáže: Alternatívne terapie, ako je akupunktúra a masáže, môžu pomôcť uvoľniť napätie v krku a ramenách.

Liečba cervikokraniálneho syndrómu pomocou fyzioterapie

Mäkké techniky – Mäkké techniky sú zamerané na ovplyvnenie reflexných zmien, ktoré sa vyskytujú v koži, podkoží, fasciách a svaloch. Využívame ich pri bolestiach týchto tkanív, alebo ako prípravu pred ďalšími manuálnymi technikami. Mäkké a myofasciálne techniky vykonáva fyzioterapeut.

Mobilizačné techniky – sú súbor terapeutických postupov v oblasti fyzioterapie a manuálnej terapie, ktoré sa používajú na zlepšenie pohyblivosti kĺbov a tkanív v tele. Tieto techniky majú za cieľ uvoľniť kĺbové blokády, zvýšené svalové napätie, zlepšiť cirkuláciu krvi, zmierňovať bolesť a zlepšiť funkciu konkrétneho kĺbu alebo oblasti tela. Pomáhajú obnoviť fyziologický rozsah pohybu v zablokovaných segmentoch chrbtice.

Masáž – môže byť užitočnou terapeutickou metódou pri liečbe cervikokraniálneho syndrómu, pretože môže pomôcť zmierniť bolesť, uvoľniť svalové napätie a zlepšiť pohyblivosť v oblasti krčnej chrbtice.

Inštruktáž cvičenia – Najčastejšie ide o cviky zamerané na reedukáciu dýchania, uvoľnenie skrátených a posilnenie oslabených svalov.

Edukácia o ergonomických zásadách v bežnom živote a pri práci (škola chrbta) – jedným z hlavných prvkov školy chrbta je výučba správneho držania tela. To zahŕňa udržiavanie chrbtice v prirodzenej krivke, uvoľnené ramená a správnu pozíciu hlavy. Správne držanie môže znížiť tlak na krčnú chrbticu a minimalizovať riziko vzniku bolestí. Škola chrbta zahŕňa aj cvičenia na posilnenie svalov. 

Úprava pracovného prostredia

Vďaka úprave pracovného prostredia, najmä v kancelárií dokážeme zmierniť riziko vzniku bolestí chrbta.

Odporúčania pri práci s počítačom:

 • Monitor by mal byť umiestnený vo výške očí, v prípade práce na notebooku je vhodné vypodložiť notebook do výšky očí a pripojiť externú myš a klávesnicu.
 • Ideálny je polohovateľný pracovný stôl.
 • Sedieť by sme mali rovnomerne na oboch sedacích kostiach, panva, hrudná chrbtica a hlava by mali byť v jednej línií, aby sme váhu rozložili rovnomerne. V oblasti lumbálnej chrbtice môžeme využiť rôzne polohovacie pomôcky, ako napr. bedrovú opierku, ktorá nás núti k lepšiemu držaniu tela počas sedu, kedy dochádza k rovnomernejšiemu zaťaženiu na  medzistavcové platničky a facetové kĺby chrbtice. 
 • Chodidlá by mali byť položené na zemi, členkové kĺby pokrčené do 90°, kolená by mali smerovať rovno dopredu v smere panvových kostí.
 • Zmena pohybových návykov: pri zdvíhaní ťažkých bremien, nasadanie do auta, nosenie nákupov.
 • Pravidelné prestávky a zmena polôh pri práci: ideálne je meniť polohu pri sedení každých 20 minút.
 • Dostatok pohybu / cvičenie: aj obyčajná chôdza dokáže zmierniť bolesti chrbta, doprajte si aspoň 45 minút chôdze každý deň. Ak k tomu zaradíte cvičenie napr: pilates, SM systém, core, eliminujete riziko vzniku bolestí chrbta.
 • Návšteva fyzioterapeuta: v prípade ak si neviete rady s bolesťou chrbta, odporúčame návštevu fyzioterapeuta, ktorý vykoná funkčné vyšetrenie a následne stanoví individuálny postup pre odstránenie/redukciu bolestí.
 • Ako podporu liečby cervikokraniálneho syndrómu odporúčame využiť aj krémy proti bolesti s chladivým účinkom (odporúčame Namman Muay alebo Tiger balm , ktoré Vám prinesú úľavu od bolesti a tým pádom komfortnejšie cvičenie. 
 • Veľmi dobrým pomocníkom pre uvoľnenie stuhnutých svalov okolo lopatiek a trapézov je overená masážna pištoľ – Insportline Rondys

Odporúčané produkty proti bolesti krčnej chrbtice

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík