Cervikokraniálny syndróm z pohľadu fyzioterapeuta: príčiny, prejavy a liečba

Cervikokraniálny syndróm (skrátene CCS) je zdravotný stav, ktorý môže postihnúť ľudí všetkých vekových kategórií. Medzi najčastejšie príznaky cervikokraniálneho syndrómu patria: bolesti hlavy, pocity závratu, pretrvávajúca únava a obmedzená pohyblivosť krku. Tieto príznaky môžu sťažiť vykonávanie bežných denných úloh, prácu a celkovo znížiť radosť zo života. V tomto článku Vám priblížim príčiny vzniku, liečebné a preventívne opatrenia CCS z pohľadu fyzioterapeuta.
Príčiny vzniku cervikokraniálneho syndrómu
Udržiavané statické pozície
Dlhodobé sedenie v nesprávnej polohe, napríklad pri práci na počítači, aktivity pri ktorých je hlava v dlhodobom záklone a zlá pozícia hlavy počas spánku môže spôsobiť preťaženie krčnej chrbtice a spôsobiť zvýšené svalové napätie s následnou tvorbou spúšťových bodov (trigger points). Dôsledkom predsunutého držania hlavy môže dôjsť ku vzniku blokád atlanto-okcipitálneho skĺbenia (medzi lebkou a prvým krčným stavcom), atlanto-axiálneho skĺbenia (medzi prvým a druhým krčným stavcom), facetových (medzistavcových) kĺbov a zníženiu ruzsahu pohyblivosti krčnej chrbtice. Statické pozície hlavy a krku teda môžu spôsobiť funkčné poruchy na úrovni fascií, svalov a kĺbov.
Zranenia a úrazy:
Traumatické udalosti, ako napríklad úrazy krčnej chrbtice pri dopravných nehodách (whiplash), môžu priamo poškodiť štruktúry krčnej chrbtice vrátane stavcov, medzistavcových platničiek, väzov a nervov. Je dôležité si uvedomiť, že príznaky sa niekedy nemusia objaviť bezprostredne po úraze, ale až s časovým odstupom. V týchto prípadoch je nevyhnutné vykonať zobrazovacie vyšetrenie (RTG, MRI, CT) na odhalenie potenciálneho poškodenia štruktúr chrbtice.
Stres a napätie:
Stres, depresia a úzkosť môžu viesť k zvýšenému svalovému napätiu v oblasti krku a ramien. Existuje prepojenie medzi psychickým stavom a fyzickými symptómami v oblasti krku a hlavy, čo poukazuje na potrebu komplexného prístupu k liečbe.
Svalové dysbalancie:
Oslabené svaly krku a lopatiek môžu prispieť ku vzniku CCS, pretože nedokážu udržiavať správnu polohu chrbtice. Najčastejšie v oblasti krčnej chrbtice hovoríme o hornom skríženom syndróme, ktorý je charakteristický predsunutým držaním hlavy, ramien a zvýšenou hrudnou kyfózou.
Štrukturálne poruchy
S pribúdajúcim vekom dochádza k prirodzeným degeneratívnym zmenám v krčnej chrbtici, ako je dehydratácia medzistavcových platničiek, tvorba kostných výrastkov (osteofytov) a zúženie priestoru pre nervové korene. Tieto zmeny, známe ako cervikálna spondylóza, môžu dráždiť nervy a prispievať k cervikokraniálnym symptómom .
Horný skrížený syndróm – popis skrátených a oslabených svalov
Svaly s tendenciou k skráteniu: vrchné vlákna trapézového svalu (m. trapezius pars ascendens), zdvíhač lopatky (m.levator scapulae), veľký prsný sval (m. pectoralis major), malý prsný sval (m. pectoralis minor).
Svaly s tendenciou k oslabeniu: Stredný a spodný trapéz (m.trapeziusparsmedialis, descendens), rombické svaly (m.rhomboideusminor et major), predný pílovitý sval (m.serratusanterior), podhrebeňový sval (m.infraspinatus), hlboké flexory šije.
Tieto svalové dysbalancie medzi skrátenými a oslabenými svalmi vedú ku kyfotickému držaniu tela, protrakcií ramien a predsunu hlavy. Horné segmenty krčnej chrbtice sa dostávajú do extenčného postavenia.

Príznaky cervikokraniálneho syndrómu:
Bolesť hlavy a krčnej chrbtice: bolesti často začínajú v oblasti krku a šíria sa smerom do zadnej časti hlavy (okcipitálna oblasť). Pacienti ich môžu opisovať ako tupú, pulzujúcu alebo zvieravú bolesť. Intenzita bolesti sa môže líšiť a často sa zhoršuje pri pohybe hlavou alebo pri dotyku svalov na krku. Niekedy môže byť bolesť hlavy lokalizovaná len na jednej strane . Charakteristická lokalizácia bolesti hlavy a jej spojitosť s pohybmi krku sú dôležité pre identifikáciu cervikogénnej bolesti hlavy, ktorá je často súčasťou tohto syndrómu.
Bolesť hlavy zhoršujúca sa pri určitých pohyboch/polohách krčnej chrbtice: Najčastejším vyvolávajúcim faktorom je sed po určitú dobu s predsunutým držaním hlavy, kedy dochádza k preťaženiu v oblasti hornej časti krčnej chrbtice a následným zvýšením bolesti.
Závraty a nestabilita: môžu byť spôsobené narušením proprioceptívneho systému v krčnej chrbtici, ktorý je zodpovedný za vnímanie polohy tela a rovnováhu. Tieto závraty sú často spojené s prítomnosťou bolesti krku. Je dôležité vylúčiť iné možné príčiny závratov, ako sú vestibulárne poruchy, BPPV, VBI.
Pískanie v ušiach – Tinnitus, ktorý sa prejavuje ako zvonenie, šumenie alebo pískanie v ušiach, môže byť ďalším sprievodným príznakom. Často sa spája s instabilitou v hornej časti krčnej chrbtice alebo s dráždením nervov v tejto oblasti .
Poruchy zraku: rozmazané alebo dvojité videnie. Tieto symptómy naznačujú prepojenie medzi krčnou chrbticou a zrakovým systémom prostredníctvom nervových a cievnych spojení.
Obmedzená pohyblivosť krčnej chrbtice a stuhnutosť: pacienti často pociťujú zvýšené svalové napätie, stuhnutosť a obmedzený rozsah pohybu krku. Bolesť môže niekedy vyžarovať aj do ramien a hornej časti chrbta – zväčša pri poruchách aj dolných segmentov krčnej chrbtice. Obmedzený rozsah pohybu krku, najmä pri špecifickom vyšetrení – cervikálnom flexno-rotačnom teste (FRT) – môže byť silným ukazovateľom cervikogénnej bolesti hlavy.
Slabosť a necitlivosť: V niektorých prípadoch môže byť prítomná slabosť a necitlivosť v rukách a ramenách.
Zvýšenie bolesti pri kašli a kýchaní
Medzi ďalšie možné príznaky patria: únava, problémy s prehĺtaním (pocit hrče v krku), bolesti tváre a uší, závraty, mozgová hmla (problémy s koncentráciou a myslením), zrýchlený srdcový tep, gastrointestinálne problémy, poruchy spánku a v niektorých prípadoch aj krepitácie (pukanie alebo škrípanie) v krku pri pohybe. Pri postihnutí miechy sa môže objaviť slabosť svalov a znížená citlivosť .
Kategória príznakov | Príznaky |
---|---|
Bolesti hlavy | Začínajú v krku, šíria sa do zadnej časti hlavy, tupá, pulzujúca alebo zvieravá bolesť, zhoršujú sa pohybom hlavy alebo tlakom na krk, niekedy jednostranné |
Závraty a nestabilita | Pocity točenia, nestability, narušená rovnováha, často spojené s bolesťou krku |
Bolesti krku | Zvýšené svalové napätie, stuhnutosť, obmedzený rozsah pohybu, bolesť môže vyžarovať do ramien a hornej časti chrbta |
Poruchy zraku | Rozmazané videnie, dvojité videnie, problémy s pohybom očí, mimovoľné pohyby očí (nystagmus) |
Sluchové problémy | Tinnitus (zvonenie, šumenie, pískanie v ušiach) |
Ďalšie príznaky | Únava, problémy s prehĺtaním (pocit hrče v krku), bolesti tváre a uší, mozgová hmla (problémy s koncentráciou a pamäťou), rýchly srdcový tep, gastrointestinálne problémy, poruchy spánku, krepitácie v krku, nestabilita pri chôdzi, znížená citlivosť na vibrácie, bolesť a teplotu, slabosť svalov, Lhermittov príznak (elektrický šok pri predklone hlavy) |
Liečba cervikokraniálneho syndrómu pomocou fyzioterapie
Fyzioterapia zohráva kľúčovú úlohu v manažmente cervikokraniálneho syndrómu. Jej cieľom je identifikovať a riešiť hlavné príčiny vzniku symptómov, zmierniť existujúcu bolesť, obnoviť narušenú funkciu a predchádzať opakovaniu problémov v budúcnosti. Manuálna terapia a špecificky zamerané terapeutické cvičenia sú považované za základné prístupy vo fyzioterapii tohto syndrómu, pričom štúdie potvrdzujú ich prínos pri znižovaní bolesti a zlepšovaní celkového stavu pacientov .
McKenzie metóda® Mechanickej Diagnostiky a Terapie® (MDT) je medzinárodne uznávaná metóda diagnostiky a liečby bolestí chrbta a končatín vyvinutá novozélandským fyzioterapeutom Robinom McKenziem. Je celosvetovo používaná už viac než 30 rokov. Táto metóda sa zakladá na štúdiu pohybu a jeho vplyve na symptómy pacienta. Jedným z hlavných cieľov je pomôcť pacientom prevziať zodpovednosť za svoje zdravie a naučiť ho, ako dokáže ovplyvniť svoje bolesti. Hlavné znaky: Aktívne zapojenie pacienta do liečby, samostatné cvičenie pacienta doma, zníženie bolesti a zlepšenie pohyblivosti, rýchle a trvalé výsledky.
Mäkké techniky a terapia spúšťových bodov – Mäkké techniky sú zamerané na ovplyvnenie reflexných zmien, ktoré sa vyskytujú v koži, podkoží, fasciách a svaloch. Využívame ich pri bolestiach týchto tkanív, alebo ako prípravu pred ďalšími manuálnymi technikami. Mäkké a myofasciálne techniky vykonáva fyzioterapeut.
Mobilizačné techniky – sú súbor terapeutických postupov v oblasti fyzioterapie a manuálnej terapie, ktoré sa používajú na zlepšenie pohyblivosti kĺbov a tkanív v tele. Tieto techniky majú za cieľ uvoľniť kĺbové blokády, zvýšené svalové napätie, zlepšiť cirkuláciu krvi, zmierňovať bolesť a zlepšiť funkciu konkrétneho kĺbu alebo oblasti tela. Pomáhajú obnoviť fyziologický rozsah pohybu v zablokovaných segmentoch chrbtice.
Masáž – môže byť užitočnou terapeutickou metódou pri liečbe cervikokraniálneho syndrómu, pretože môže pomôcť zmierniť bolesť, uvoľniť svalové napätie a zlepšiť pohyblivosť v oblasti krčnej chrbtice.
Inštruktáž cvičenia – Terapeutické cvičenia sú kľúčovou súčasťou liečby. Posilňovacie cvičenia sa zameriavajú na hlboké svaly krku a hornú časť chrbta, ktoré sú dôležité pre stabilitu a správne držanie tela . Strečingové cvičenia pomáhajú zlepšiť flexibilitu a rozsah pohybu . Proprioceptívne cvičenia zlepšujú vnímanie polohy tela a rovnováhu . Posilňovacie cvičenia a cvičenia zamerané na myseľ a telo (napr. joga, pilates) preukázali účinnosť pri znižovaní bolesti a zlepšovaní funkcie pri chronickej bolesti krku . Cvičenia na korekciu držania tela, ako je retrakcia brady a sťahovanie lopatiek, sú dôležité pre dlhodobé zlepšenie .
Edukácia o ergonomických zásadách v bežnom živote a pri práci (škola chrbta) – jedným z hlavných prvkov školy chrbta je výučba správneho držania tela. To zahŕňa udržiavanie chrbtice v prirodzenej krivke, uvoľnené ramená a správnu pozíciu hlavy. Správne držanie môže znížiť tlak na krčnú chrbticu a minimalizovať riziko vzniku bolestí. Škola chrbta zahŕňa aj cvičenia na posilnenie svalov.
Kategória liečby | Príklady techník a metód |
---|---|
Manuálne techniky | Mobilizácia krčnej chrbtice, manipulácia krčnej chrbtice, laterálny cervikálny kĺz (CLG), Sustained Natural Apophyseal Glides (SNAGs), mobilizácia hrudnej chrbtice, mobilizácia mäkkých tkanív |
Terapeutické cvičenia | Posilňovacie cvičenia hlbokých svalov krku, strečingové cvičenia krku a ramien, proprioceptívne cvičenia, stabilizačné cvičenia krčnej a lopatkovej oblasti, cvičenia na korekciu držania tela |
Ergonomické poradenstvo a úpravy | Úprava pracovného prostredia (výška monitora, stoličky, klávesnice), poradenstvo o správnom držaní tela, pravidelné prestávky a zmena polohy |
Použitie pomôcok | Cervikálna opierka (krčný golier), bedrová opierka |
Neurodynamické techniky | Nervový gliding, laterálny cervikálny glide a technika kĺzania mediánového nervu |
Ďalšie metódy | Elektroterapia (TENS), suchá ihla, masáž, |
Ergonómia a úprava pracovného prostredia
Vďaka úprave pracovného prostredia, najmä v kancelárií dokážeme zmierniť riziko vzniku bolestí chrbta.
Odporúčania pri práci s počítačom:
- Monitor by mal byť umiestnený vo výške očí, v prípade práce na notebooku je vhodné vypodložiť notebook do výšky očí a pripojiť externú myš a klávesnicu.
- Ideálny je polohovateľný pracovný stôl.
- Sedieť by sme mali rovnomerne na oboch sedacích kostiach, panva, hrudná chrbtica a hlava by mali byť v jednej línií, aby sme váhu rozložili rovnomerne. V oblasti lumbálnej chrbtice môžeme využiť rôzne polohovacie pomôcky, ako napr. bedrovú opierku, ktorá nás núti k lepšiemu držaniu tela počas sedu, kedy dochádza k rovnomernejšiemu zaťaženiu na medzistavcové platničky a facetové kĺby chrbtice.
- Chodidlá by mali byť položené na zemi, členkové kĺby pokrčené do 90°, kolená by mali smerovať rovno dopredu v smere panvových kostí.
- Zmena pohybových návykov: pri zdvíhaní ťažkých bremien, nasadanie do auta, nosenie nákupov.
- Pravidelné prestávky a zmena polôh pri práci: ideálne je meniť polohu pri sedení každých 20 minút.
- Dostatok pohybu / cvičenie: aj obyčajná chôdza dokáže zmierniť bolesti chrbta, doprajte si aspoň 45 minút chôdze každý deň. Ak k tomu zaradíte cvičenie napr: pilates, SM systém, core, eliminujete riziko vzniku bolestí chrbta.
- Návšteva fyzioterapeuta: v prípade ak si neviete rady s bolesťou hlavy a krčnej chrbtice, môžete využiť moje služby a zistíme možnosti, ako zlepšiť Váš stav. Pre objednanie na konzultáciu môžete využiť online kalendár na tejto adrese.
- Ako podporu liečby cervikokraniálneho syndrómu odporúčame využiť aj krémy proti bolesti s chladivým účinkom (odporúčame Namman Muay alebo Tiger balm , ktoré Vám prinesú úľavu od bolesti a tým pádom komfortnejšie cvičenie.
Odporúčané produkty proti bolesti krčnej chrbtice
Objednajte sa na konzultáciu s fyzioterapeutom
(Mgr. Filip Tomčík, Cert. MDT)
Môžete ma kontaktovať na telefónnom čísle:+421904065378 od pondelka do piatku v čase po 18:00 hod, alebo využite rezerváciu termínu cez online kalendár tlačidlom nižšie:
Použité zdroje:
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4272455
https://www.physio-pedia.com/Cervicocephalic_Syndrome
https://www.mdpi.com/2077-0383/12/5/1797
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9893781/
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3201065/
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9972221/